Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Feminizm - rodzina, model rodziny. Rozwiń temat

Feminizm to ideologia, w której dąży się do równouprawnienia kobiet. Dotyczy to nie tylko sfery publicznej takiej jak np. polityka. Feministki upatrują się także problemów ucisku kobiet na gruncie prywatnym, np. przy podziale obowiązków między kobiety a mężczyzn obszarze gospodarstwa domowego. Mimo pewnych różnic w odmianach feminizmu poglądy na rodzinę są dość zbieżne. 

Feministki dążąc do równouprawnienia płci doprowadziły do dopuszczenia kobiet do prac w większości w takich samych zawodach w jakich pracują mężczyźni. Od tego momentu kobiety dzielą życie na pracę zawodową oraz obowiązkowi domowe i prowadzenie domu. 

Feministki nie zgadzają się z powyższą sytuacją. Z badań wynika bowiem ze kobiety i mężczyźni spędzają podobny wymiar czasu w pracy, jednak tylko one po powrocie do domu uczestniczą w pracach domowych. Dąży się więc do równego podziału obowiązków między kobiety a mężczyzn. 

Podobnie wygląda sytuacja związana z wychowywaniem dzieci. Zajęciem tym obarczone są głownie kobiety. W związku z tym feministki postulują większy udział ojców w wychowywaniu potomstwa. 

W temacie poglądów feminizmu na temat rodziny warto zwrócić uwagę na postulowana przez część zwolenniczek tego ruchu prawa do kontroli urodzeń i związanym z tym prawem do aborcji. 

Choć tematyka własności nie jest bezpośrednio związana z poglądami dotyczącymi rodziny warto zwrócić na nie uwagę przy omawianiu tego tematu. Feministki walczą bowiem z problemem nieposiadania prawa własności przez niektóre kobiety do części składowych gospodarstw domowych których stanowią przez główny filar. 

Podobne wypracowania do Feminizm - rodzina, model rodziny. Rozwiń temat