Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wisława Szymborska „Bal” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Bal” jest wierszem autorstwa współczesnej polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej. Jej poezja skłania zwykle ku filozoficznym i moralizatorskim dywagacjom. Również i ten wiersz zdecydowanie wskazuje na filozoficzne rozterki autorki, rozterki ocierające się o sens i sposób życia. 

Wiersz składa się z jedenastu zwrotek. Zwrotki są dwu-, trzy-, cztero- i pięciowersowe,  składają się z nieregularnej ilości sylab. Utwór ten jest wierszem białym. Można zauważyć anaforę „dopóki”, która nie jest użyta jedynie w ostatnich trzech zwrotkach. Wiersz jest formą liryki bezpośredniej, podmiot ujawnia się dopiero w piątej zwrotce poprzez stwierdzenie „nasze” i wypowiada się niemal w całym utworze w pierwszej osobie liczby mnogiej. Dzięki temu możemy mniemać, że wypowiada się w imieniu ludzkości, mieszkańców planety, którzy porozumiewają się za pomocą sylab, a głowy mają pełne przemyśleń, a czasami złudzeń. 

W wierszu dostrzec możemy kilka środków stylistycznych. W wierszu pojawiają się epitety („drzewa ukoronowane”, „zwierzęta udowodnione”) oraz animizacje („trawy zaszczycane wiatrem”). Natomiast metafory mają silny wydźwięk symboliczny. 

Sam...

Podobne wypracowania