Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont - utwory, dzieła. Charakterystyka twórczości Reymonta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Twórczości Władysława Stanisława Reymonta odpowiada pewnego rodzaju „hybrydowości” osoby samego pisarza, urodzonego co prawda w rodzinie o niejakich tradycjach artystycznych (ojciec był wykształcony muzycznie, zaś matka miała wykazywać talenty narracyjne), ale wykształconego na zwykłego rzemieślnika. Jako dwudziestoletni młodzieniec zaczął interesować się teatrem, na życie zarabiał jednak jako krawiec i dopiero wypadek kolejowy w 1900 roku, po którym Reymont otrzymał zawrotne jak na tamte czasy odszkodowanie, pozwolił mu na poświęcenie się pasji pisarskiej.

Już na początku lat 90. XIX wieku pisarz zaczął publikować w warszawskim „Głosie”, a w 1894 roku ukazała się jego debiutancka książka pt.: „Pielgrzymka do Jasnej Góry”, będąca zapisem rzeczywistej podróży Reymonta, towarzyszących jej emocji i obserwacji. Utwór okazał się wielkim sukcesem wydawniczym i przyniósł młodemu twórcy sporą popularność, zapewniając jednocześnie Reymontowi pozycję prekursora nowego gatunku prozy – reportażu literackiego, który w XX wieku zrobił na gruncie polskim ogromną karierę.

W kolejnych latach ukazywały się powieści wyraźnie wpisujące się w nurt młodopolskiego realizmu – m.in. „Komediantka”...

Podobne wypracowania