Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - o Polakach. Prawdy uniwersalne czy stereotypy?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Potop” Henryka Sienkiewicza opowiada o jednym z trudniejszych okresów w historii Polski – potopie szwedzkim – wydarzeniu, które miało miejsce naprawdę. W tych czasach brakowało Rzeczypospolitej zarówno jedności wewnętrznej, jak i zgody z sąsiadami. Odśrodkowe niespójności, niezgoda, kłótnie i dbanie wyłącznie o swoje interesy przywiodły Polskę na skraj upadku. W pisanej dla pokrzepienia serc książce Henryk Sienkiewicz opisuje najpierw stopniowy upadek państwa, a potem desperacki zryw jego mieszkańców. Warto podkreślić, że wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Myślę, że w książce Henryka Sienkiewicza dowiadujemy się dużo o prawdziwej naturze Polaków. Znajdziemy tu i stereotypy, i prawdy uniwersalne. Warto jednak pamiętać, że część z tych wydarzeń była historyczna – wydarzyła się naprawdę. Polskie społeczeństwo tamtych czasów Henryk Sienkiewicz dzieli na zdrajców i gorących patriotów. W społeczeństwie jest wielki rozłam, nie ma potrzebnej do odparcia wroga jedności. Z początku widać jedynie obraz zupełnej bierności ze strony Polaków. Pojawiają się obrazy upadku Polski.

Szczególnym momentem w książce wydaje się obrona klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie....

Podobne wypracowania