Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - lekcja polskiego. Streszczenie, interpretacja fragmentu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lekcja języka polskiego opisana przez Witolda Gombrowicza w „Ferdydurke” jest ukazana w sposób groteskowy. Wszystko zaczyna się od tego, że na katedrze pojawia się nauczyciel. W tym samym momencie wszyscy uczniowie podnoszą wielką wrzawę. Zaczęły się krzyki, wydzieranie. Jedynie Syfon posłusznie wyciągał swoje książki i przygotowywał się do zajęć. Nauczyciel przez długi czas nie reagował na zachowanie wychowanków.

Kilka razy wyglądał tak, jakby miał coś powiedzieć. W końcu krzyknął, że wrzasków dość. Wtedy wszyscy chłopcy jak jeden mąż zażądali zwolnienia do ubikacji. Gdy ten pomysł nie wypalił, część uczniów zaczęła symulować najróżniejszego rodzaju choroby – od świądu, poprzez biegunkę, kończąc na drgawkach. Nauczyciel postanowił wygłosić przemówienie o tym, że on sam chciałby się z zajęć zwolnić, ale że jemu ta możliwość nie jest dana, to nie zwolni się nikt.

Najbardziej śmiali chłopcy próbowali zagadać nauczyciela zabawnymi anegdotkami, jednak ten nie dał się zwieść przerażony tym, że wizytator mógłby przyłapać ich na gorącym uczynku. W końcu, gdy udało się opanować klasowe „zamieszki”, nauczyciel wezwał do odpowiedzi Syfona Pylaszczkiewicza. Ten jednak odpowiedział, że jeżeli...

Podobne wypracowania