Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy Dulscy są wśród nas? Dulszczyzna kiedyś i dziś - esej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie „dulszczyzny” zostało ukute na podstawie znakomitego dramatu Gabrieli Zapolskiej, który w niezwykle śmiały i bezkompromisowy sposób krytykował normy moralne panujące w bardzo dynamicznie rozwijającej się na przełomie XIX i XX wieku klasie mieszczańskiej. Nowe warunki gospodarcze dawały szansę spektakularnego awansu społecznego i finansowego osobom pochodzącym z najbiedniejszych nawet środowisk, często nieprzygotowanym mentalnie do życia w dobrobycie, tkwiących nadal w świecie uprzedzeń i nietolerancji wobec wszystkiego, co nie mieściło się w sferze ich przekonań o rozmaicie rozumianej „poprawności” i „normalności”.

„Moralność pani Dulskiej” stanowiła głos sprzeciwu świata artystów wobec ekspansywnej energii „filistra”, który środek ciężkości ludzkiego życia przeniósł na zarabianie pieniędzy i kultywowanie pustych społecznie rytuałów, odmawiając wartości indywidualizmowi i wysokiej kulturze, której tworzenie i kontemplowanie uważał za niepraktyczne, a przez to niepotrzebne. W świecie „kołtunów” – jak podobne osobistości nazywał Zbyszko – normy moralne nie istniały w zasadzie w czystej postaci, a jedynie funkcjonowały jako gra pozorów...

Podobne wypracowania