Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Skarga „Kazania sejmowe” - opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kazania sejmowe” Piotra Skargi zostały wydane po raz pierwszy w 1597 roku, prawdopodobnie z myślą o wygłoszeniu ich w trakcie zwołanego wówczas sejmu. Jednak jak dowodzą badania Adama Bergi, ze względu na niepopularność poglądów barokowego myśliciela nie znalazły nigdy audytorium. Weszły w skład szerszego tomu zatytułowanego „Kazania na niedziele i święta całego roku”, doczekawszy się należnej im popularności dopiero w epoce romantyzmu, kiedy to przestrogi przed samowolą szlachty i grożącym przez to Polsce upadkowi nabrały wymiaru spełnionego proroctwa.

Tytuł zbioru został uwarunkowany konwencją retoryczną, która usprawiedliwiała nazwanie tekstów o charakterze publicystycznym kazaniami ze względu na ich specyficzną budowę oraz kreację narratora. Występuje on tutaj w roli nauczyciela cieszącego się autorytetem z nadania Kościoła, którego nauki częstokroć przeplatają się z uwagami na temat życia społecznego i politycznego XVI-wiecznej Polski. „Kazania” noszą również bardzo wyraźne piętno „zawodu” Skargi, który oprócz sprawowania funkcji doradcy na dworze króla Zygmunta III Wazy, przeszedł do historii również jako wybitny kaznodzieja i działacz kontrreformacji....

Podobne wypracowania