Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Erotyk” - interpretacja i analiza wiersza

Jarosław Iwaszkiewicz jest jednym z najważniejszych przedstawicieli grupy poetyckiej Skamander uformowanej około 1918 roku, której program skupiał się głównie na krytyce stylistyki młodopolskiej. Nazwa stowarzyszenia została zaczerpnięta od mitologicznej rzeki opływającej Troję, co wskazywało na zainteresowanie jej twórców światem starożytnej kultury śródziemnomorskiej i pośrednio wpisało ich osiągnięcia w nurt kształtującego się już od pierwszego dwudziestolecia XX wieku neoklasycyzmu.

Iwaszkiewicz odniósł się do jego założeń estetycznych z kolei w sposób niemal bezpośredni, nadając swemu debiutanckiemu tomowi poetyckiemu tytuł „Oktostychy” (wyd. 1919 r.), który określa kunsztowną formę wiersza opartą na klasycznej zasadzie „decorum” – spójności stylistycznej i tematycznej utworu. Zawarte w tym tomie poezje składają się więc z ośmiu wersów, podzielonych najczęściej na dystychy, jak choćby w przypadku utworu „Erotyk”.

Jego tytuł wskazuje na treść miłosną, która – jak się okaże – nie została potraktowana dosłownie, ale raczej jako pretekst do pewnego rodzaju zabawy z konwencją. Podmiot liryczny podejmuje ją już na poziomie konstrukcji swojej...

Podobne wypracowania