Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Król Edyp - dobry czy zły władca? Czy chciałbym, żeby był władcą mojego kraju? Ocena Edypa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sofokles żył i tworzył swoje wiekopomne dzieła w epoce poprzedzającej przyjście Chrystusa, którego ofiara wyeliminowała z ludzkiej egzystencji możliwość zaistnienia prawdziwej tragedii, rozumianej jako fatalna działalność ślepego losu.

Człowiek w czasach antycznego dramaturga był postrzegany jako marionetka w rękach złośliwych bogów, zależna od ich kaprysów, nie zaś – jak w świecie nowotestamentowej wspaniałomyślności Boga – od własnej wolnej woli. Sofokles opowiedział o takim właśnie dramacie ludzkiej bezsilności wobec losu za pomocą mistrzowskiej kreacji postaci Edypa – mitologicznego króla Teb, z pozoru potężnego, mądrego władcy imponującego królestwa, a w rzeczywistości – igraszki przeznaczenia.

Życiem Edypa kieruje starogreckie „fatum” rozumiane jako los przypisany każdemu człowiekowi przez bogów, niemożliwy do odwrócenia i modyfikacji. Odważny młodzieniec podejmuje jednak próbę przeciwstawienia się kapryśnym bóstwom i  udowodnienia, że jego wola więcej znaczy od narzucanego mu scenariusza. Wyjeżdża więc z rodzinnego domu, by nie dopuści do spełnienia przepowiedni o ojcobójstwie i obcowaniu seksualnym z własną matką.

Bezkompromisowe normy moralne...

Podobne wypracowania