Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fiodor Dostojewski napisał „Zbrodnię i karę” będąc już doświadczonym człowiekiem i pisarzem. Dzieło po raz pierwszy opublikowane zostało w czasopiśmie „Russkij Wiestnik” w 1866 r., a rok później doczekało się wydania książkowego.

Książka ta opowiada historię Rodiona Raskolnikowa – pochodzącego z biednej rodziny byłego studenta prawa. Jest on bohaterem niezwykle skomplikowanym i złożonym. Do zbrodni popycha go przede wszystkim ciekawość filozoficzna. Raskolnikow przez długi czas zastanawiał się nad tym, czy człowiek ma prawo decydować o losie bliźnich. Napisał nawet artykuł na ten temat („O zbrodni”), w którym podzielił ludzkość na dwie grupy: postaci wybitne i postaci bierne. Pierwszych scharakteryzował jako jednostki żyjące ponad obowiązującą moralnością, tworzące nowe, indywidualne systemy. Zaliczył do tego grona wybitne postaci historyczne (np. Napoleona, Likurga). Właśnie ta problematyka ostatecznie skłoniła go do próby sprawdzenia samego siebie, chciał dowiedzieć się, do której z tych grup należy.

Raskolnikow zamordował Alonę Iwanową – bogacącą się cudzym kosztem lichwiarkę. Bohatera dręczą jednak wyrzuty sumienia, stara się „odpłacić” swą zbrodnię. Próbuje pomagać...

Podobne wypracowania