Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pan Wołodyjowski” to trzecia i ostatnia część „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.  Tym razem głównym bohaterem został znany z poprzednich powieści „mały rycerz” – Michał Wołodyjowski. Odmienne są także realia historyczne, gdyż wydane w 1888 r. dzieło opowiada o wojnach polsko-tureckich, które odbywały się w latach 1668–1673. Miejscem akcji są głównie wschodnie ziemie Rzeczpospolitej, głównie Chreptiowo (posiadłość Wołodyjowskich) oraz Kamieniec Podolski (potężna twierdza, mająca na celu odpierać zbrojne najazdy).

Historia opowiedziana przez Sienkiewicza w „Panu Wołodyjowskim” koncentruje się przede wszystkim na miłosnych perypetiach tytułowego bohatera. Wątek ten jest bardzo rozbudowany, gdyż Michał Wołodyjowski najpierw cierpi po utracie ukochanej, później zaręcza się z Krystyną, by ostatecznie poślubić Basię Jeziorską. Biorą w nim udział także bohaterowie poboczni – Ketling (ostatecznie mąż Krystyny) oraz Azja Tuhaj-bejowicz (zakochany w Basi do tego stopnia, że postanowił ją porwać). Opowieść o miłości jest więc skomplikowana, jednak szlachetna postawa bohaterów zostaje ostatecznie nagrodzona i wszyscy (poza Azją), przynajmniej na chwilę, odnajdują swoje szczęście.

Warstwa...

Podobne wypracowania