Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej drukowane było na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887 r. Pierwsze wydanie książkowe miało miejsce już w 1888 r. Najważniejszym zadaniem, jakiego podjęła się autorka tej powieści, była próba zdiagnozowania polskiego społeczeństwa, w ćwierć wieku po klęsce powstania styczniowego.

Dzieło Elizy Orzeszkowej oparte zostało na prostym, acz doprowadzonym do doskonałości, zabiegu kompozycyjnym. Autorka prowadzi opowieść, zestawiając ze sobą bohaterów kierujących się przeciwstawnymi wartościami (np. starsze i młodsze pokolenie, bogata szlachta i zaścianek). Dzięki takiemu przedstawieniu, w książce ukazany został szeroki obraz ówczesnej szlachty. Narrator powieści jest wszechwiedzący, lecz nie uczestniczy w rozgrywających się wydarzeniach. Często posługuje się językiem ezopowym, co było sposobem na pominięcie cenzury zaborcy i przedstawienie ważnych kwestii ideowych. Akcja dzieła rozgrywa się w latach 80-tych XIX w. na Grodzieńszczyźnie (dzisiejsza Białoruś). Poprzez retrospekcje zostają przywołane czasy wcześniejsze – XVI w. (dzieje Jana i Cecylii) oraz okres powstania styczniowego.

Podstawowym problemem, który porusza Eliza Orzeszkowa w swoim dziele, jest kwestia...

Podobne wypracowania