Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - opracowanie lektury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1655 r. ziemie Rzeczypospolitej zostały najechane przez wojska szwedzkie. Celem najeźdźców było nie tyle podbicie ziem polskich, co złupienie bogactw i udowodnienie swojej potęgi militarnej. Znaczna część szlachty prędko zorientowała się w trudnej sytuacji i postanowiła przyłączyć się do króla Karola X Gustawa. Z polskim władcą – Janem Kazimierzem – pozostali tylko nieliczni. Jednak byli to ludzie odważni, wierni, przestrzegający zasad moralnych i wierzący w ostateczne zwycięstwo Rzeczpospolitej. Właśnie o takich postaciach pisał Henryk Sienkiewicz w wydanym w 1886 r. „Potopie”.

Omawiane dzieło jest drugą częścią „Trylogii” tego autora, w skład której weszły także następujące powieści: „Ogniem i mieczem” (1884 r.) oraz „Pan Wołodyjowski” (1888 r.). Ideą przyświecającą powstaniu całego cyklu było „pokrzepienie serc” Polaków – mieszkańców nieistniejącego formalnie kraju. Autor przywoływał najtrudniejsze wydarzenia z historii Rzeczypospolitej i pokazywał, że zawsze, dzięki solidarności i wierze w sukces, udawało się odeprzeć wroga. Obrazy te miały podtrzymywać wiarę w odzyskanie niepodległości, bez której Polacy żyli już niemal 100 lat.

„Potop”...

Podobne wypracowania