Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Romeo i Julia” - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tragedia „Romeo i Julia” pochodzi z wczesnego okresu twórczości Szkspira, prawdopodobnie z ostatniego dziesięciolecia XVI wieku, poprzedza więc szczytowe osiągnięcia tego twórcy w postaci dwóch arcydramatów – „Hamleta” i „Makbeta”. Już tutaj zostaje jednak zarysowany problem konstytutywny dla całej spóścizny elżbietańskiego dramaturga – kwestia uwikłania człowieka w rozmaite zależności społeczno-historyczne i niemoc jego wolnej woli w obliczu wyroków ślepego, tragicznego fatum. Swego rodzaju pretekstem do filozoficznej analizy tego wątku w przypadku „Romea i Julii” jest historia miłości dwojga młodych kochanów inspirowana wcześniejszymi opracowaniami literackimi dziejów tych bohaterów – przede wszystkim pochodzącym z drugiej połowy XVI wieku poematem Arthura Brooke’a.

Pod względem formalnym utwór Szekspira wprowadzał sporo innowacji do znanego i szeroko eksploatowanego od starożytności gatunku, jakim była tragedia. Przede wszysztkim przełamaniu uległa zasada trzech jedności – czasu, miejsca i akcji – opisywane tutaj wydarzenia rozciągają się bowiem na pięć dni (od niedzieli do piątku), jednak precyzja chronologii...

Podobne wypracowania