Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Rok 1984” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

George Orwell rozpoczął pisanie najpopularniejszego ze swoich utworów - powieści pt.: „Rok 1984” - na krótko przed swoją śmiercią, leżąc już w szpitalu z powodu postępującej gruźlicy. Tytuł książki wziął się z przestawienia cyfr roku, w jakim rzeczywiście powstała (1948), zaś jej treść odnosiła się do aktualnej wówczas sytuacji politycznej, która niepokoiła pisarza i dawała podstawy do katastroficznych wizji przyszłości. Na ich podstawie pisarz skonstruował jedną z najbardziej przemawiających do wyobraźni, najznakomitszych antyutopii XX wieku, korzystając z konwencji gatunku, jaki od zawsze służył do komentowania sytuacji politycznej i prezentacji rozmaitych koncepcji społeczeństwa idealnego bądź jego przeciwieństwa, niemożliwych do realizacji w rzeczywistości. Wizja Orwella w hiperbolicznym zwierciadle przedstawiała zagrożenia płynące ze wzmacniania się systemów totalitarnych, które po II wojnie światowej odgrywały coraz poważniejszą rolę na arenie międzynarodowej.

Akcja powieści toczy się w Oceanii - ogromnym imperium złożonym z dawnej Wielkiej Brytanii, obu Ameryk, Australii, Południowej Afryki i Oceanii. Pozostała część świata pozostaje pod kontrolą dwóch innych mocarstw, Eurazji i Wschódazji,...

Podobne wypracowania