Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Oda do młodości” - czy może być manifestem współczesnej młodzieży?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Oda do młodości” autorstwa Adama Mickiewicza powstała w 1820 roku, stanowiąc zapowiedź nowej epoki, w której podstawową wartością stanie się adresatka zawartej w wierszu wypowiedzi lirycznej. W romantycznym pojmowaniu młodość miała stać się czynnikiem zdolnym do zmieniania świata, poruszania go i wypracowywania czegoś lepszego, zupełnie odmiennego od ustalonego przez stulecia porządku. Gwarantem tych przemian miała być z kolei charakterystyczna dla młodości energia i entuzjazm nie skażony jeszcze życiowymi porażkami, ani przesądami, które dla każdego młodego człowieka mają znaczenie negatywne, domagając się ich obalania. 

W XIX-wiecznej Polsce takie założenia miały podwójne uzasadnienie - kreatywna siła młodości miała zmieniać literaturę i myślenie, wykluczając z nich przestarzałe konwenanse i reżim intelektu, który częstokroć zawodzi i posiada o wiele mniejszą wartość poznawczą od intuicji i przeczucia jako zjawisk płynących z wsłuchiwania się we własne ciało, własne potrzeby i pragnienia. Z drugiej strony postawa romantycznego buntu wiązała się jednak z sytuacją polityczną Polaków, którzy w powszechnej rewolucji i codziennej odwadze w głośnym wypowiadaniu swojego zdania widzieli szansę na wyswobodzenie się...

Podobne wypracowania