Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Makbet” jest jednym z najkrótszych, ale jednocześnie najbardziej znanych i doniosłych dzieł Szekspira. Powstał prawdopodobnie w pierwszym dziesięcioleciu XVII wieku, doczekując się wtedy również pierwszej inscenizacji teatralnej. Fabuła utworu została zainspirowana wersją rzeczywistych wydarzeń historycznych, jaką dla potomnych utrwalił Raphael Holinshed w swym na poły beletrystycznym dziele pt. „Kroniki Anglii, Szkocji i Irlandii”.

W „Makbecie” zarysowała się strategia konstrukcyjna ujęta później w osobny gatunek tzw. „dramatu szekspirowskiego” - jest on co prawda zbudowany wedle tradycyjnego, pięcioaktowego podziału, ale zaburzeniu uległa zasada jedności czasu, miejsca i akcji. Wydarzenia opisane w dramacie rozgrywają się na przestrzeni kilku lat, zaś bohaterowie przemieszczają się pomiędzy polami bitewnymi i zamkami, wprowadzając niejednokrotnie w swych dialogach również element retrospektywny. Świat przedstawiony jest niejednorodny na kilku rozmaitych płaszczyznach - realizm przeplata się z fantastyką reprezentowaną przez wiedźmy i tajemnicze przepowiednie, a w tragiczną i mroczną historię wplecione zostały wątki komediowe o znamionach groteski; emancypacji uległ też psychiczny świat głównych...

Podobne wypracowania