Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego powstał na przełomie 1949 i 1950 roku, w kilka lat po powrocie pisarza z obozu w Jercewie. Z racji bardzo wyraźnie zaznaczonego charakteru autobiograficznego utwór stoi na pograniczu kilku gatunków literackich - posiada elementy dziennika (wyeksponowane już choćby w podtytule dzieła: „Zapiski sowieckie”), reportażu literackiego, eseju, czy powieści historycznej, zaś jego uroda stylistyczna i rozwiązania narracyjne zbliżają go do prozy stricte beletrystycznej. Wspomnienia zostały podzielone na części, z których każda z powodzeniem mogłaby funkcjonować również jako samodzielne opowiadanie.

Z powodu sowieckiej cenzury „Inny świat” długo nie mógł ukazać się legalnie w powojennej Polsce, toteż jego pierwsza publikacja w postaci anglojęzycznego przekładu miała miejsce w Wielkiej Brytanii w roku 1951. Dopiero w dwa lata później w Londynie ukazała się oryginalna, polskojęzyczna wersja, zaś w kraju do pierwodruku doszło dopiero po upadku reżimu komunistycznego w 1989 roku. 

Tytuł dzieła odwołuje się do utworu Fiodora Dostojewskiego pt.: „Zapiski z domu umarłych”, skąd Grudziński zaczerpnął motto wyjaśniające odrębność i nieporównywalność...

Podobne wypracowania