Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Andrzejewski „Bramy raju” - streszczenie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Jerzego Andrzejewskiego pt.: „Bramy raju” została po raz pierwszy opublikowana w 1960 roku. Krytycy literatury zwracają uwagę na jej specyficzny charakter jako pewnego rodzaju rozrachunku pisarza z systemem komunistycznym i jego ideowym zakłamaniem, które w czasach powstawania dzieła uległo zdemaskowaniu i kompromitacji. Znakiem szczególnym dzieła jest również niecodzienny zabieg formalny polegający na zamknięciu całej narracji w dwóch zdaniach, z których ostatnie pełni rolę swego rodzaju epilogu.

Wydarzenia opisane w utworze zostały zainspirowane rzeczywistą pielgrzymką, jaką w 1212 roku grupa dzieci odbyła do Jerozolimy w odpowiedzi na rzeź, jakiej dokonały wojska inkwizycji w Bizancjum. Tło historyczne posłużyło tutaj jako pretekst do rozmyślań nad rolą ideologii w ludzkim życiu, jej rozmaitymi formami i powodami jej dewaluacji.

Akcję właściwą powieści poprzedza opowieść o wydarzeniach, jakie przyczyniły się do sformułowania inicjatywy dziecięcej krucjaty do Świętego Miasta. Zostaje tu przedstawiona historia tragicznej w skutkach wyprawy krzyżowej do Bizancjum z 1204 roku, w czasie której z rąk kościelnych rycerzy zginęło wielu niewinnych ludzi. Wyprawa istot uważanych w każdym społeczeństwie...

Podobne wypracowania