Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - charakterystyka nauczycieli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gombrowicz jest dwudziestowiecznym, polskim autorem, którego dzieła wpisują się w nurt prozy awangardowej. W jego dziełach nie brakuje groteski, humoru i nonsensu. Akcja powieści „Ferdydurke” ma miejsce w trzech miejscach: w szkole, w domu Młodziaków oraz na dworze Hurleckich. Każde miejsce służy ośmieszeniu pewnego absurdu. 

Poprzez umieszczenia akcji powieści w szkole Gombrowicz pragnie ukazać, jak bardzo współczesne mu realia są odległe szlachetnym zamierzeniom. Autor pokazuje skostniałość instytucji, jaką jest szkoła. Uczniowie nie rozwijają się w szkolnych murach, są zmuszeni akceptować światopogląd nauczycieli, a ich zdanie traktować jako własne. 

Przyjrzyjmy się bliżej sylwetkom nauczycieli. Profesor Pimpko jest typowym „belfrem klasycznym”. Jego powierzchowny wygląd - profesor jest mały, chudy i łysy, a na jego nosie umieszczone są binokle - może mylić. Jednak profesor doskonale radzi sobie z niesfornymi uczniami. Manipuluje nimi, narzuca swoje zdanie, na siłę narzuca im bycie ciągle niedojrzałymi, naturalnymi, chłopięcymi… Tym samym przypina im gębę czystości i skromności. Ten proces nosi miano „upupiania”, czyli systematycznego pozbawiania uczniów ich poglądów...

Podobne wypracowania