Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zofia Nałkowska rozpoczęła pracę nad „Granicą” już w 1932 roku. Jedno z jej najdoskonalszych, najbardziej dojrzałych dzieł miało realizować założenia społeczne uformowane przez grupę „Przedmieście”, do której pisarka należała od samego początku jej istnienia. Powieść miała cechować się przede wszystkim egalitaryzmem treści i wprowadzanych do niej bohaterów, poruszając jednocześnie kwestię losu najbiedniejszych warstw społecznych i psychologiczne uwarunkowania rozmaitych klasowych podziałów. Burzliwe życie polityczne lat 30-tych odradzającej się Polski, w którym Nałkowska brała czynny udział, zostało także dosyć wiernie odmalowane w tle najważniejszych wydarzeń fabularnych powieści.

„Granica” okazała się utworem nowatorskim na wielu rozmaitych płaszczyznach - przede wszystkim w dziedzinie bardzo silnego wyeksponowania psychologicznych uwarunkowań i motywacji jednostki poddanej określonym prawom społecznym; pod względem formalnym Nałkowska posłużyła się eksperymentem w postaci inwersji czasowej, prezentując najpierw moment śmierci głównego bohatera, a dopiero później serię wypadków, jakie do niej doprowadziły.

W skrótowym opisie fabuła rysuje się dosyć prosto - Zenon Ziembiewicz,...

Podobne wypracowania