Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Wiewiórka” - opracowanie utworu

Utwór Jarosława Iwaszkiewicza pt.: „Wiewiórka” pochodzi z 1959 roku, współtworząc bogaty zbiór dzieł prozatorskich, które są uważane za najlepsze dokonania w dorobku artysty. Ma formę krótkiego opowiadania zbliżonego estetycznie do eseju, ale jego język każe przypisać „Wiewiórkę” do gatunku tzw. prozy poetyckiej – nakierowanej na odmalowanie pejzażu emocjonalnego twórcy, tworzącej słowem specyficzny nastrój, za pomocą którego przed czytelnikiem zostaje zobrazowana jedna, konkretna myśl narratora.

Utwór został zadedykowany Teresce, co wskazuje na jego osobisty wymiar, osadzając go jednocześnie w realiach biografii twórcy. Wypowiada się on bezpośrednio, używając pierwszoosobowej formy, dzięki której to właśnie narrator staje się osią treści – od początku mamy pewność, że będzie nią jego jednostkowe wrażenie, refleksja zainspirowana jakimś wydarzeniem z otaczającego go świata. Swego rodzaju katalizatorem przemyśleń narratora będzie zaś tytułowa wiewiórka, która pojawi się w kulminacyjnym punkcie tekstu, wpływając na swoistą przemianę świata przedstawionego.

Tłem opowieści jest wyprawa narratora na cmentarz, gdzie odwiedza...

Podobne wypracowania