Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety krymskie” - „Mogiły haremu” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór pt.: „Mogiły haremu” pochodzi ze zbioru „Sonetów krymskich” zainspirowanych podróżami Mickiewicza po najbardziej orientalnych regionach XIX-wiecznej Rosji, jakie wymusiło zesłanie poety po procesie wytoczonym przez carskie władze Filomatom. Podmiotem lirycznym całego cyklu jest Pielgrzym snujący rozmaite refleksje zainspirowane zwiedzanymi miejscami i obiektami, zaś w charakterze jego przewodnika występuje charyzmatyczny starzec przynależny kulturowo do opisywanej przestrzeni. „Mogiły haremu” zostały ustylizowane na jego wypowiedź skierowaną do ucznia, stąd też utwór możemy przypisać do konwencji liryki roli. Wątpliwości w kwestii autorstwa cytowanej tu rzekomo wypowiedzi nie pozostawia krótkie, jednozdaniowe wprowadzenie do wiersza, które w konwencji dramatycznych didaskaliów określa jej nadawcę (Mirzę) i adresata (Pielgrzyma).

Uzyskujemy również wiadomość o tym, w jakiej przestrzeni znajdują się bohaterowie tekstu – zwiedzają starożytny harem, najprawdopodobniej w bliższych lub dalszych okolicach Odessy. Zgodnie z konwencją gatunkową sonetu pierwsze dwie, czterowersowe strofy pełnią funkcję opisową wobec świata przedstawionego, zaś dwie końcowe tercyny zawierają refleksje...

Podobne wypracowania