Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Oda do młodości” - wiersz klasyczny czy romantyczny?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstała w 1820 roku „Oda do młodości” otworzyła Adamowi Mickiewiczowi drogę do sławy wielkiego poety i romantycznego wieszcza. Uznaje się ją za pierwszy utwór wieszczący nastanie nowej epoki w myśli i stylu twórczości literackiej, choć Mickiewicz przewrotnie i prowokacyjnie wybrał dla swego manifestu klasyczną formę ody.

Gatunek niezwykle popularny już od starożytności cechował się przede wszystkim podniosłym stylem i patosem zawartych w nim wizji, których przesłaniem było zazwyczaj sławienie wielkich postaci, ich czynów, ważnych wydarzeń historycznych lub klasycznych wartości, jak ojczyzna, honor, czy odwaga. Adresatem tego typu tekstów był zwykle podmiot zbiorowy, do którego poeta kierował różnego rodzaju wezwania, jak choćby zachętę do naśladowania opisywanych postaci lub heroicznej walki w obronie ojczyzny. „Oda do młodości” realizuje te założenia, cechując się podniosłym, ale równocześnie pełnym emocji stylem, który obfituje w patetyczne sformułowania i posługuje się wyszukanym słownictwem. Przełamaniem konwencji gatunku jest jednak już sama wartość, jaka ma być opiewana w tekście - jest nią młodość, a więc właściwość nie przynależna do sfery etyki, nie będąca efektem przymiotów...

Podobne wypracowania