Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Andrzejewski „Popiół i diament” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Andrzejewski napisał „Popiół i diament” zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w warunkach wprowadzania nowych, socjalistycznych porządków na odzyskanych ziemiach Polski. Głównym założeniem powieści była krytyka nazistów i przedstawienie w negatywnym świetle sił nieprzychylnych nowym władzom, dzięki złożonej konstrukcji głównych postaci Andrzejewskiemu udało się jednak „przemycić” subiektywną, niejednoznaczną ocenę postaw wobec wojny i socjalizmu, w której można dopatrzyć się również pesymistycznego spojrzenia w przyszłość Polski kontrolowanej przez radzieckiego „sojusznika”.

Maciek Chełmicki

 - młody żołnierz AK, jeden z nielicznych przedstawicieli Pokolenia Kolumbów, którym udało się przeżyć wojnę. Po zakończeniu działań zbrojnych pozostaje w konspiracji, której celem będzie odtąd zwalczanie „elementów” przychylnych nowemu, reżimowemu systemowi, jaki władze zwycięskiego w wojnie Związku Radzieckiego planują zaprowadzić na terenie Polski. Początkowo czuje się zagubiony w warunkach pokoju, gdy okazuje się, że odtąd jego jedynym żołnierskim obowiązkiem będzie zabijanie działaczy partyjnych PPR-u; pustkę po dawnym trybie życia...

Podobne wypracowania