Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - Kali - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kali to czarnoskóry niewolnik porywacza imieniem Gebhr. Jest przez swojego pana bardzo źle traktowany. Gebhr nieustannie wyżywa się na nim za wszystkie swoje niepowodzenia: „(…) natomiast plecy biednego Kalego broczyły co dzień krwią pod korbaczem. Młody niewolnik zbliżał się do srogiego pana zawsze z drżeniem i trwogą. Ale na próżno obejmował jego nogi i całował ręce, na próżno padał przed nim na twarz. (…) Na noc wkładano mu nogi w drewnianą deskę z otworami, by nie uciekł. W dzień szedł na powrozie przy koniu Gebhra (…)”.

Główną cechą Kalego, która zostaje uwypuklona przez autora, jest przede wszystkim jego oddanie i prostolinijność. Jest niezmiernie wdzięczny Stasiowi za uwolnienie go od niedoli służby u Gebhra. Zgodnie z tradycją, w jakiej żyje, uznaje Stasia za swego nowego pana. Jest sprytny, przyzwyczajony do życia w trudnych warunkach, dlatego świetnie radzi sobie na pustyni. Jako rdzenny mieszkaniec Afryki, doskonale rozumie ten kontynent.

Stasia nazywa „Bwana kubwa”, a Nel „bibi”. Mówi w języku ki-swahili, choć z trudem się nim posługuje. „Był krępy i mocno zbudowany; ramiona miał silne, a stopy w porównaniu ze stopami Mei stosunkowo małe”....

Podobne wypracowania