Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Herling-Grudziński „Wieża” - opracowanie opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowiadanie zatytułowane „Wieża” stanowi jedno z najznakomitszych osiągnięć nie tylko w dorobku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, ale również w całej polskiej literaturze współczesnej. Powstało prawdopodobnie w kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, ale po raz pierwszy ukazało się dopiero w 1958 roku na łamach paryskiej „Kultury”. Z racji niechęci władz PRL-u i bardzo nieprzychylnej autorowi cenzurze utwór bardzo długo nie mógł ukazać się na rodzimym rynku wydawniczym, doczekując się premiery dopiero w 1988 roku dzięki staraniom wydawnictwa „W drodze”.

Tytuł opowiadania - jak w przypadku wielu innych utworów Grudzińskiego - zawiera w sobie jego ogólnie ujęty sens, odwołując się do bardzo szerokiego kontekstu metaforycznego. Tytułową wieżę możemy odnieść z jednej strony do literalnie pojmowanego miejsca akcji, które rozgrywa się w dwóch budowlach tego typu - wprowadzeniem do fabuły jest opowieść o tzw. Wieży Bramafan (w tłum.: „Krzyk Głodu”), w której wedle lokalnej legendy z Aosty przed wielu laty pewien zazdrosny hrabia zamknął swoją żonę, skazując ją na śmierć głodową. Ośrodkiem narracji dla całego opowiadania staje się zaś Torre dello Spavento - Wieża Strachu...

Podobne wypracowania