Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Rej „Krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem” - charakterystyka Wójta

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wójt w „Krótkiej rozprawie między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem” Mikołaja Reja jest przedstawicielem stanu chłopskiego. Reprezentuje interesy najniższej warstwy społecznej. Pozostaje tym samym w opozycji do feudałów, czyli szlachty i duchowieństwa.

Zdaniem wyżej urodzonych chłopi są głupi, ich rola ogranicza się do pracy na roli, polityka, nauka, religia to dla nich sprawy zbyt trudne. Wójt, choć nie jest człowiekiem wykształconym, jawi się jako osoba mądra. Dobrze się orientuje w stosunkach społecznych i ma odwagę wytykać Panu i Plebanowi ich wady i nadużycia. Zdaje sobie sprawę, że dobrobyt szlachty zależy od pracy chłopa. Także duchowieństwo utrzymuje się z dziesięciny, płaconej przez chłopów. To dlatego, kiedy do rozmowy dołącza Pleban, wójt wypowiada śmiałe słowa: „Iż gdy wydam dziesięcinę,/ Bych był nagorszy, nie zginę,/ A dam li dobrą kolędę,/ Że z nogami w niebie będę”. Świadczą one o poczynaniach kleru, który zbawienie duszy uzależniał głównie od datków. Pleban nie troszczy się o opiekę duchową nad swoimi owieczkami, a jedynie o dochody, jakie może czerpać z dziesięciny. W innym miejscu Wójt zarzuca Plebanowi, że rzadko mówi o Bogu, za to często...

Podobne wypracowania