Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Skarga „Kazania sejmowe” jako traktat publicystyczny - cechy

„Kazania sejmowe” Piotra Skargi ukazały się jako zbiór ośmiu kazań, których adresatami byli senatorowie i posłowie na sejm. W owych czasach to do nich przede wszystkim należało decydowanie o najważniejszych sprawach w państwie. Władza królewska została skutecznie ukrócona i ograniczona, przez co rządy pozostawały w rękach często skłóconej ze sobą szlachty. Hasła złotej wolności szlacheckiej panowały niepodzielnie. Król Zygmunt III Waza próbował coś zmienić, jednak sytuacja się pogarszała.

Właśnie w takich okolicznościach Piotr Skarga postanowił zareagować, pisząc kazania sejmowe. W założeniu miały one zostać wygłoszone w sejmie, jednak nigdy do tego nie doszło. Kazania te możemy traktować jako traktat publicystyczny ze względu na ich treść oraz stylizację. Przede wszystkim głównym tematem kazań jest polityka. Wielokrotnie Piotr Skarga podkreśla swoje stanowisko polityczne względem tego, co dzieje się na scenie politycznej jego czasów. Uważa za niepotrzebne, wręcz karygodne ograniczenie władzy królewskiej.

W kazaniu szóstym „O monarchii i królestwie, abo o czwartej chorobie Rzeczypospolitej, która jest z osłabienia królewskiej dostojności i władzej”...

Podobne wypracowania