Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

C. S. Lewis „Listy starego diabła do młodego” - Wartości chrześcijańskie zawarte w utworze - opracowanie

„Listy starego diabła do młodego” angielskiego pisarza C. S. Lewisa to książka opisująca działanie diabłów, usiłujacych opanować ludzką duszę. Stary i doświadczony Krętacz udziela rad młodszemu Piołunowi, wyjaśniając mu jak wykorzystywać słabości ludzi, osaczać ich, wzmacniać wady i osłabiać zalety, pozwalające ludziom czynić dobro. Wydawałoby się, że tak napisana książka to podręcznik czynienia zła. Nic bardziej mylnego, książka C. S. Lewisa przepełniona jest wartościami chrześcijańskimi i pochwałą dobra.

Po pierwsze, autor daje do zrozumienia, że Bóg jest istotą wieczną i doskonałą, doskonałe jest też  dobro. Diabeł, przywódca piekła, pojawił się, kiedy Bóg już istniał, za wszelką cenę chce go pokonać, ale nie ma do tego środków, nie istnieje coś takiego jak zło doskonałe. Co prawda, piekielny departament naukowy pracuje nad jego stworzeniem, ale nie wiadomo, czy w ogóle wysiłki te zostaną uwieńczone powodzeniem. Szatan jest z założenia istotą niższą od Boga. Diabły to przecież upadłe anioły, które odwróciły się od Boga i opuściły go. Mogą niezauważenie towarzyszyć człowiekowi, by nakłaniać go do zła. Obecność aniołów nie ujawnia się, ludzie widzą je dopiero po śmierci. Anioły wytwarzają jasną...

Podobne wypracowania