Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - motyw starości - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W opowiadaniu Ernesta Hemingwaya pt.: „Stary człowiek i morze”, obok tematu przyjaźni czy samotności pojawia się motyw starości. Nie jest to jednak typowe przedstawienie problemu.

Santiago jest bardzo chudym, pooranym zmarszczkami i przyprószonym siwizną starcem. Jego zniszczone dłonie świadczą o ciężkiej pracy, jaką wykonywał, i wciąż wykonuje rybak na morzu. Choć ludzie nazywają go pechowcem, bo od osiemdziesięciu czterech dni nie złowił ryby, szanują go. Nie okazują mu jednak jawnie szacunku. Jest to taki typ szacunku, jaki okazuje się komuś, lub raczej żywi się do kogoś, bo on mu się po prostu należy. Tak było też w tym przypadku. Jak już wspomniałam wcześniej, od strony wizualnej starzec wygląda tak, jak niezliczona ilość starców w literaturze i w życiu. Wszystko byłoby w najlepszym porządku, gdyby nie oczy Santiago i jego zachowanie. Co do oczu, to przezierała przez nie głębia morza, radość, optymizm i młodość. W jego zachowaniu dało się odczuć pewną młodzieńczą nonszalancję połączoną z ogromnym doświadczeniem, które objawiało się w odpowiedniej chwili.

Santiago sam o sobie mówił, że dziwny z niego staruch. Zasadniczo miał rację. Potwierdzić to mógł zwłaszcza Manolin, który przyjaźnił się z nim i kochał...

Podobne wypracowania