Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Naturalizm w literaturze i sztuce - charakterystyka, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Naturalizm narodził się we Francji drugiej w połowie wieku XIX, jego echa pobrzmiewają jednak także w literaturze XX wieku. W formułowaniu programu ideowego naturalizmu najważniejszą rolę odegrał Emil Zola, ale także Darwin i Bernard. Największymi pisarzami w twórczości których  pojawiają się cechy charakterystyczne tego okresu, byli Flaubert, Goncourt, Maupassant, Huysmans i, oczywiście, Zola. W Polsce naturalizm pojawił się w latach 90. dzięki A. Sygietyńskiemu. W naturalizmie inspirację znaleźli: Witkiewicz, Reymont, Żeromski, Zapolska („Zola w spódnicy”), a później – na przykład – Kaden-Bandrowski.

W warstwie teoretycznej naturalizm stworzył kilka podstawowych założeń. Swój rodowód wywodzi od filozofii pozytywistycznej, którą usiłował przeszczepić na łono literatury. Jeśli idzie o literackie strategie, Zola postulował upodobnienie ich do metodologii eksperymentów naukowych. W praktyce miało to oznaczać całkowity obiektywizm narratora, dokładne przyglądanie się i badanie tkanki świata przedstawionego, prawie empiryczne, zamiast podporządkowywania go gotowym teoriom i założeniom ideowym lub moralizatorskim. Ważnym aspektem jest wpływ Darwina, zwłaszcza ewolucjonizmu i determinizmu. Zola...

Podobne wypracowania