Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Asnyk „Do młodych” - dlaczego wiersz „Do młodych” nazywany jest utworem programowym? Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pozytywizm był epoką, która nie doceniała roli poezji. Wszelkie tkliwości i rozterki duchowe nie przedstawiały dla wyznawców tej filozofii żadnego znaczenia, ponieważ nie mogły wpływać na rozwój i sytuację ekonomiczną społeczeństwa, a na te wartości położony był największy nacisk. Los poetów był więc niezwykle trudny, cięzko było im wkomponować się w większą całość twórcow literackich, których orężem stała się proza w postaci nowel, powieści tendencyjnych, historycznych itp.

Adam Asnyk był człowiekiem niezwykle doświadczonym (uczestniczył w Powstaniu Styczniowym), doskonale wykształconym (zdobył doktorat z filozofii w Heidelbergu) oraz aktywnym politycznie. W dodatku szczególnie umiłował sobie poezję, której pozostał wierny do końca życia. W swojej twórczości poza cyklami wspaniałych erotyków, wierszów filozoficznych oraz sytuacyjnych (np. wiersze tatrzańskie) próbował także przemycać treści światopoglądowe. „Do młodych” jest właśnie jednym z takich dzieł.

Podmiot liryczny, za pomocą liryki bezpośredniego zwrotu do adresata, kieruje swe słowa do młodych, których czas dopiero nastał. Teraz los świata jest w ich rękach. Filozofią wyznawaną przez ludzi odpowiedzialnych...

Podobne wypracowania