Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - przemiana wewnętrzna Raskolnikowa jako droga od zbrodni ku zmartwychwstaniu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohater powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”, Rodion Raskolnikow, jest postacią o bardzo złożonej psychice. Autor poświęca w utworze bardzo wiele miejsca na opisy jego przemyśleń, które konstytuują jego światopogląd.

Raskolnikow znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, która niejako popycha go do popełnienia zbrodniczych czynów. Jednak nie tylko ubóstwo jest elementem, przyczyniającym się do jego upadku moralnego - przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o bardzo specyficznej wizji świata, wypracowanej przez Rodiona. Młodzieniec wierzy (lub też zmusza samego siebie do tej wiary) w pewien szczególny podział otaczających go ludzi. Wyraźnie oddziela codzienny, szary tłum od jednostek wybitnych, pewnych indywidualnych bytów doskonalszych niż inne. Sam siebie zalicza właśnie do grona owych „lepszych” ludzi, bazując na przekonaniu o własnej niepospolitej inteligencji, wrażliwości oraz nietuzinkowej roli, jaką ma za zadanie odegrać wobec świata. To przekonanie pozwala mu na wypracowanie własnego systemu zasad etycznych, który stanowi usprawiedliwienie dla jego zbrodniczych zamiarów. Raskolnikow postanawia popełnić morderstwo w imię "wyższego dobra". Zabija starą lichwiarkę Alonę...

Podobne wypracowania