Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sławomir Mrożek „Tango” a „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego - analiza porównawcza i interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mrożek, dokonując w „Tangu” oceny współczesnego społeczeństwa, jego wzorów, stosunku do tradycji, wartości moralnych, odwołuje się do ważnych dzieł literackich. Nie trudno odczytać inspiracje groteską Witkacego, językiem Gombrowicza czy symboliką Wyspiańskiego. Można wskazać na kilka wspólnych motywów „Tanga” i „Wesela”, na przykład motyw tańca, ślubu, czy podziałów społecznych.

Osią zdarzeń w „Weselu” jest ślub inteligenta z chłopką. Podobnie jak w „Tangu” zawarcie małżeństwa ma stanowić początek pewnej przemiany. W „Weselu” to przemiana o charakterze społecznym. Inteligencja demonstruje swój zwrot w stronę niższych warstw społecznych. Małżeństwo ma zatrzeć istniejące granice, podkreślić jedność. Problem w tym, że wesele, na którym spotykają się przedstawiciele obu środowisk, tylko te granice uwypukla. Brak porozumienia jest rażący, inteligencja mimo pozornego zainteresowania życiem na wsi, wykazuje się zupełną ignorancją. Radczyni w listopadzie pyta o to, czy zboże już posiane. Z kolei w „Tangu” małżeństwo Artura i Ali, przygotowane z zachowaniem dawnego ceremoniału, ma być początkiem odnowy, przywróceniem dawnych norm. Ale do ślubu...

Podobne wypracowania