Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podmiot liryczny - co to jest podmiot liryczny? Rodzaje, funkcja, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podmiot liryczny to fikcyjna postać wypowiadająca się w utworze literackim. Określa się ją również jako osobę mówiącą w wierszu. Może występować w pierwszej osobie liczby pojedynczej lub mnogiej (np. W „Bogurodzicy“ „Zyszczy nam, spuści nam“). Podmiot liryczny może występować jawnie („Litwo! Ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie“), może też być ukryty („ach! i flet zaczarowany / w kartofle — flet / w kartofle rysunków i kształtów zatartych!“). Kiedy zajmujemy się wierszem, warto zastanowić się zaraz na początku nad tym, kim jest, w jakiej sytuacji się znajduje podmiot liryczny, ponieważ pomoże nam to w zrozumieniu kontekstu utworu. Gdybyśmy nie wiedzieli, na przykład, kim jest Hamlet, nie zrozumielibyśmy tego, o czym mówi podmiot lirycznny wiersza – Fortynbras (Zbigniew Herbert, „Tren Fortynbrasa“). Nie mając wiadomości na temat II wojny światowej, zupełnie inaczej rozumielibyśmy wypowiedź podmiotu lirycznego w „Ocalonym“ Różewicza.

Obecnie podmiot mówiący w wierszu, więc podmiot liryczny znajduje się w centrum zainteresowania badaczy literatury. Okazuje się, że to, kim jest, skąd przybywa, jakie niesie ze sobą doświadczenia podmiot liryczny...

Podobne wypracowania