Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bursa „Uwaga dramat!” - interpretacja i analiza utworu

„Uwaga dramat!” to wiersz Andrzeja Bursy, który ukazał się w 1958 roku. Od razu uwagę zwraca nieco niepoetycki tytuł, który bardziej przypomina nazwę reportażu.

„Mały szary człowiek” – tymi słowami rozpoczyna się utwór. Tak przedstawiony zostaje bohater, którego funkcjonowanie (bo ciężko nazwać to życiem) zostanie opisane w dalszej części utworu. Z kolejnych wersów wyłania się obraz swoistej dehumanizacji. Nie mamy już do czynienia z człowiekiem, ale z masowym produktem sprzedawanym hurtowo. Dowiadujemy się także, że jest on jednym z wielu detali, które są identyczne. Wiemy już, że nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest po prostu nieatrakcyjny, nudny i pozbawiony jakiegokolwiek indywidualizmu.

Dla interpretacji utworu istotny staje się kontekst historyczny. Nie trzeba szczególnie rozpisywać się na temat sytuacji państwa polskiego z lat pięćdziesiątych XX wieku. Do 1953 roku panował stalinizm, a późniejsze zmiany były stopniowe i powolne. Dlatego możemy stwierdzić, że to ten okres zainspirował Bursę do stworzenia utworu „Uwaga dramat!”. Człowiek przedstawiony został w nim z perspektywy widzenia aparatu władzy ustroju totalitarnego. Ludzie byli dla wszystkich...

Podobne wypracowania