Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady”- kompozycja i walory artystyczne „Dziadów” kowieńsko-wileńskich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mianem „Dziadów” kowieńsko - wileńskich określane są te części dramatu, które powstały w latach 1820-1822 w Wilnie i Kownie. Intrygującym może wydawać się fakt, że numeracja poszczególnych części jest zaburzona - rozpoczyna się od drugiej, kończy natomiast na czwartej. Celem takiego zabiegu, było pozostawienie kompozycji utworu otwartą, co wskazywałoby na odrzucenie zasady trzech jedności i przynależność dzieła do gatunku, jakim jest dramat romantyczny.

Motywem spajającym te dwie części są gusła - rytuały mające na celu przywołanie duchów zmarłych. Druga część jest w całości oparta na tym motywie, jesteśmy świadkami obrzędów odbywających się przycmentarnej kaplicy. W czwartej akcja także rozgrywa się w Zaduszki i jest rozmową księdza ze zjawą Gustawa, który przybywa na ziemię, by dokonać pokuty. Jak więc widzimy, ogniwem łączącym różniące się od siebie części jest tytułowy obrzęd dziadów.

Paraleli można doszukiwać się także w postaci głównego bohatera. Być może milczące Widmo z drugiej części jest Pustelnikiem - Gustawem z części czwartej. Paradoksalnie poparciem tej tezy wysuwanej przez wielu badaczy literatury, okazuje się fakt, iż „Dziady” to dramat romantyczny, dlatego nie...

Podobne wypracowania