Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pana Tadeusz” - kim był Napoleon Bonaparte dla Polaków? Odpowiedz na podstawie wybranych fragmentów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Akcja „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza toczy się w latach 1811-1812. Polska była wtedy krajem podzielonym między trzech zaborców, a na mapie widniało tylko zależne od Francji Księstwo Warszawskie, rządzone przez Fryderyka Augusta III. Ale wszystko miało się odmienić wraz z przybyciem człowieka, który stał się legendą już za życia – Napoleona Bonaparte.

Każde wielkie wydarzenie potrzebuje swego zwiastuna. Kimś takim jest ks. Robak. Przybywa on na Litwę, by agitować ludzi do walki po stornie Napoleona. Roztacza wspaniałe wizje jego niesamowitej potęgi, mogącej rozprawić się z Rosją i przywrócić Polsce całkowitą niepodległość. Symbolicznym przedmiotem przywiezionym przez ks. Robaka jest tabakiera ozdobiona wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Rozmowa w karczmie zawiązuje się wokół tabaki. Podobno ilekroć Napoleon ją zażywał, to wygrywał bitwy. Z pudełeczka przywiezionego na Litwę miał korzystać sam generał Dąbrowski – symbol walki o niepodległość. On także obiecał pojawić się tam wraz z Napoleonem. A sama używka? Ona pochodziła z Jasnej Góry, czyli najważniejszego miejsca kultu. Przemowa ks. Robaka wywołała u słuchaczy wielki entuzjazm i obudziła nadzieję na niepodległość.

Napoleon został przedstawiony jako wielki...

Podobne wypracowania