Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Grób Agamemnona” - refleksje Słowackiego na tematy osobiste i narodowe na przykładzie utworu

W wierszu „Grób Agamemnona” można wyróżnić dwie części, z czego pierwsza skupia się na samej wizycie w starożytnym grobowcu oraz roli poety w tworzeniu historii, a druga odnosi się do ówczesnej sytuacji Polski. Zarówno rozważania na temat poezji jak i ojczyzny za punkt wyjścia mają wydarzenia z historii starożytnej Grecji.

„Grób Agamemnona” oglądamy oczyma poety, już wchodząc w jego przestrzeń Słowacki „stroi lutnię”, a więc przygotowuje się do ujęcia w poetyckich słowach swoich wrażeń: „Niech fantastycznie lutnia nastrojona / Wtóruje myśli posępnej i ciemnej, / Bom oto wstąpił w grób Agamemnona”. Grobowiec ów (jak się później okazało, mylnie uważany za miejsce spoczynku Agamemnona) przywołuje ducha Homera. Słowacki znał mitologię grecką i dzieje Agamemnona. Jego wyprawa pod Troję na czele greckich wojsk i triumfalny, choć tragiczny w skutkach powrót do domu, zostały opisane przez Homera. Dzięki talentowi poety historia ta przetrwała tysiąclecia i wciąż pozostaje żywa w ludzkiej pamięci. Poezja ma moc ocalania i nadawania nieśmiertelności. Rozważając swoją sytuację, Słowacki dochodzi do wniosku, że Homer, ślepy śpiewak sprzed tysięcy lat był szczęśliwszy...

Podobne wypracowania