Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Tren VIII”, Władysław Broniewski „Obietnica” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Kochanowski to renesansowy polski poeta, który tworzył w XVI wieku. W jego twórczości wyróżniamy cztery okresy. Najważniejsze z nich to okresy dworski i czarnoleski. W dorobku Kochanowskiego możemy odnaleźć zarówno utwory lekkie, takie jak fraszki, jak i dzieła należące do literatury wysokiej - pieśni czy treny. Władysław Broniewski żył w XX wieku, jego twórczość charakteryzuje się komunikatywnością, osobistością i emocjonalnością, tradycjonalizmem. Poeta ten nieustannie był gotowy do odpowiadania na potrzeby społeczeństwa. W twórczości obu poetów znajduje się cykl utworów zainspirowany śmiercią bliskiej osoby - córki. Napisane utwory, na łamach których poeci pragnęli dać wyraz ogromu bólu i opisać bezkres rozpaczy, u Kochanowskiego utworzyły cykl dziewiętnastu Trenów, a u Broniewskiego złożyły się na tomik poetycki „Anna”.

Cykl „Trenów” Kochanowskiego, wydanych w 1580, poświęcony jest zmarłej, dwuletniej dziewczynce - Urszuli. Tren to gatunek literacki mający rodowód antyczny. Charakteryzuje się żałobnym, patetycznym tonem. W antyku treny pisane były na cześć sławnych, zmarłych osób. Na grunt literatury polskiej jako pierwszy ten gatunek...

Podobne wypracowania