Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kubizm w literaturze - wyjaśnij pojęcie na dowolnie wybranym przykładzie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kubizm jest uznawany za jeden z najważniejszych kierunków w sztukach plastycznych XX wieku. Nazwa prądu pochodzi od łacińskiego rzeczownika „cubus” oznaczającego kostkę, z tym kształtem skojarzył bowiem obrazy Pabla Picassa i Georgesa Braque’a słynny krytyk sztuki - Louis Vauxcelles.

Dzieła utrzymane w stylistyce kubistycznej odznaczają się abstrakcyjną formą rezygnującą z mimetyzmu wobec rzeczywistości. Ich kompozycja opierała się na pewnego rodzaju dekonstrukcji, bowiem jej elementy miały sprawiać wrażenie, jakby zostały rozbite przez artystę na mniejsze części, później zaś naszkicowane każdy w inny świetle i zestawione od nowa. Dawało to efekt specyficznej mozaikowości, która zrywała z zasadami estetyzmu sztuk plastycznych, ponieważ nowoczesne dzieło nie miało przemawiać do oka widza, ale do jego zmysłu analitycznego, ten bowiem bez trudu podpowiadał istotę przedstawianych elementów pomimo ich zniekształcenia.

Podobne koncepcje odniesiono również do literatury, zwłaszcza do poezji kształtującej się w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Charakteryzowała się ona luźną konstrukcją składającą się z ułożonych na kształt mozaiki elementów, pomiędzy którymi nie zachodziła ścisła zależność przyczynowo-skutkowa....

Podobne wypracowania