Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Umberto Eco „Imię róży” - moje refleksje na temat powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Moje refleksje na temat powieści „Imię róży” Umberto Eco.

„Imię róży” to z jednej strony wciągający kryminał, w którym tajemnica zamiast się wyjaśniać wciąż się komplikuje i jeszcze bardziej wciąga, a napięcie wciąż rośnie, z drugiej zaś powieść o charakterze historycznym i filozoficznym. Interesująca fabuła przykuwa czytelnika do kart powieści, która jednocześnie dostarcza mu sporo wiedzy na temat realiów epoki średniowiecza, natury człowieka i kwestii filozoficznych.

Jedną z najciekawszych kwestii jest ukazanie zamierzchłych czasów, tak odmiennych od współczesnej rzeczywistości. Autor, wprowadzając postać Wilhelma z Baskerville, który nie pasuje do ówczesnej mentalności, rysuje wyraźny kontrast między jego światłą postawą, a zabobonną mentalnością benedyktynów. Światopogląd Wilhelma jest dowodem na to, że wiara nie musi się kłócić z wiedzą. Wilhelm jest franciszkaninem i to bardzo szanowanym za swoje naukowe wywody. Zostaje on wysłany z Anglii do Włoch, by wziąć udział w dyspucie na temat ubóstwa. Jest więc przedstawicielem swego zakonu i reprezentuje jego stanowisko w istotnej kwestii teologicznej, jaką jest ubóstwo Jezusa Chrystusa i jego naśladowców....

Podobne wypracowania