Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw Arkadii w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arkadia, to kraina wiecznej szczęśliwości, gdzie życie płynie wolno i spokoju, nie ma zmartwień, a natura łaskawie obdarza swoimi dobrami. Na przestrzeni wieków pisarze i poeci odwoływali się do takiego miejsca, które nabrało symbolicznego znaczenia. Jest to odpowiednik rajskiego ogrodu znanego z Księgi Rodzaju, a znajdującego się na ziemi i stanowiącego jedynie metaforę.

Pierwowzorem Arkadii jest właśnie biblijny Eden, gdzie obcowanie z przyrodą i życie w dostatku i otoczeniu darów od Stwórcy, bez żadnych zmartwień i niebezpieczeństw stanowi o szczęściu pierwszych ludzi - Adama i Ewy.

Najbardziej popularnym w naszej literaturze odwołaniem do Arkadii jest oczywiście utwór „Pan Tadeusz”. Mickiewicz celowo uczynił Soplicowo miejscem idyllicznym, ponieważ jego głównym zamiarem podczas pisania utworu była chęć niesienia otuchy rodakom znajdującym się na emigracji. Stworzył więc obraz idealnego zakątka, gdzie życie toczy się swoim torem i tempem. Tadeusz przybywający do Soplicowa w piękny, słoneczny dzień jest szczęśliwy z powodu powrotu do domu, w którym nie był od bardzo długiego czasu.

Jego oczom ukazuje się piękny widok, dworek skapany w słońcu, wszystko rozkwita i emanuje pozytywną energią. Taka...

Podobne wypracowania