Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Andrzej Morsztyn „Redivivatus” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Redivivatus” to na pierwszy rzut oka wiersz bardzo nietypowy dla twórczości Jana Andrzeja Morsztyna. Tym razem wybitny poeta doby baroku wydaje się nie podejmować tematyki miłosnej ani nie opiera swego dzieła na wymyślnym i wykwintnym koncepcie. Następuje natomiast zwrot w stronę tematyki metafizycznej i tego co dzieje się z człowiekiem po śmierci.

Tytuł wiersza może być przekładany jako „powtórne wcielenie”. Koncepcję wędrówki dusz zaczerpnął Morsztyn od starożytnych filozofów z Krotonu, czyli Pitagorasa i jego uczniów (pitagorejczyków, m. in. Alkmeon). Podmiot liryczny zastanawia się nad tym, czy takie twierdzenie jest prawdziwe. Ta wizja zdecydowanie bardzo go pociąga, gdyż przeistoczenie się duszy pozwoliłoby mu porzucić stare ciało i rozpocząć życie w nowym. W wierszu tym nie ma więc typowego dla baroku i średniowiecza przedstawienia śmierci. Nie jest ona wszechpotężna i przerażająca, wręcz przeciwnie – daje nową szansę.

Za najważniejszy moment całego procesu uznaje podmiot liryczny czas, w którym będzie oczekiwał na ciało. Przybierze wtedy postać wiatru i będzie mógł chłodzić Jagę podczas upału, delikatnie dotykając jej ciała. W ten sposób spędzi chwile przeznaczone...

Podobne wypracowania