Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Bez imienia” - interpretacja wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Bez imienia” jest wierszem napisanym przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pod koniec 1941 roku, ale wydrukowany został dopiero w ostatnim tomie poetyckim artysty zatytułowanym „Śpiew z pożogi” z 1944 roku. Utwór nosi już na sobie bardzo wyraźne piętno doświadczenia wojny i okupacji, które zaważyło na jego tematyce i ciemnym, niepokojącym nastroju.

Podmiot liryczny wiersza w bezpośredni sposób zwraca się do swojego odbiorcy już w trzecim wersie:
„Nie odróżnisz postaci w cieniach”. Owym odbiorcą jest w tym przypadku bardziej słuchacz, niż czytelnik, utwór został bowiem utrzymany w tonie egzaltowanej, pełnej emocji opowieści o konkretnej sytuacji, która najwyraźniej poruszyła podmiot liryczny na tyle, iż zapragnął podzielić się swym wrażeniem z innym człowiekiem. Tę sytuację „ja liryczne” nazwie – aż dwukrotnie – „chwilą bez imienia”, co wskazuje na jej bezprecedensowy, niemożliwy do ujęcia w słowa i nazwania charakter. Od początku wiersza możemy więc domyślać się, że treścią wypowiedzi podmiotu lirycznego będzie próba zwerbalizowania, a przez to pewnego rodzaju „oswojenia” jakiegoś bardzo trudnego wspomnienia.

Opisywana sytuacja...

Podobne wypracowania