Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy” - recenzja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowiadanie „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka zostało po raz pierwszy wydane w 1933 roku, później zaś weszło w skład wielu zbiorczych wydań jego utworów beletrystycznych, w ogromnej większości poświęconych tematowi Śląska z jego specyficzną obyczajowością i tradycją, której niezwykle istotnym elementem był motyw górnictwa. Charakter pracy w kopalni Morcinek poznał z autopsji. We wczesnej młodości problemy finansowe jego rodziny zmusiły go bowiem do przerwania edukacji i przywdziania górniczego kombinezonu. Po pewnym czasie koledzy z kopalni zebrali pieniądze na dalszą edukację młodziutkiego Gustawa, chcąc uratować przez zmarnowaniem się w podziemnych korytarzach potencjał intelektualny chłopca.

Akcja „Łyska” została przeniesiona w realia z początku XX wieku, kiedy w polskim górnictwie korzystano jeszcze z pomocy zwierząt. W takim właśnie celu do kopalni „Gwido” został sprowadzony tytułowy Łysek – piękny, silny koń, który pod ziemią miał ciągnąć wagoniki wypełnione węglem z pokładu Idy, przeprawiając się przez ciasne korytarze, gdzie nie było możliwości zastosowania parowych lokomotywek.

Bardzo prozaiczna i powszechna niegdyś sytuacja nabrała cech literackości dzięki specyficznej...

Podobne wypracowania