Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - znaczenia tytułu powieści. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytuł utworu jest zawsze istotną jego częścią – zapowiada tematykę oraz ułatwia interpretację.

Na poziomie dosłownym tytuł powieści Stefana Żeromskiego odnosi się, jak łatwo to dostrzec, do pory roku charakterystycznej dla klimatu umiarkowanego, w tym klimatu Polski. Jest to okres przejścia z okresu zimowego do wiosennego, pora dopełniająca pozostałe z cyklu rocznego. Nie jest to jednak jeszcze wiosna w pełni. Przedwiośnie jako pora klimatyczna nie kojarzy się jeszcze z kwitnącymi kwiatami, bujną zielenią i ciepłem; to czas wahań pogody, zmiennej temperatury, a także nastroju. Trwa walka między trwającą zimną porą roku, a budzącą się wiosną, stąd owe zmienności. Charakteryzują je dobrze porzekadła typu: „W marcu jak w garncu” i „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”.

Taką właśnie porę uchwycił Żeromski w swojej powieści. Widzimy ja oczyma głównego bohatera, Cezarego Baryki, który samotnie przyjeżdża do Polski i obserwuje kraj. Wizja ta nie jest zbyt optymistyczna i odstraszyłaby niejednego człowieka po raz pierwszy przybywającego do nieznanego państwa: „Przepływała tam rzeczka, w stromych brzegach wijąca się wśród niziny. Śniegi już stajały i pierwsza trawka, szczyk rzadki,...

Podobne wypracowania