Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cechy gatunkowe noweli na przykładzie utworu „Sachem” Henryka Sienkiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowela to gatunek należący do tzw. małych form prozatorskich. Słowo pochodzi z języka włoskiego (novella) i oznacza ni mniej, ni więcej, tylko nowość. Jak wiele gatunków literackich jej początków trzeba by szukać w tradycji ustnej, w krótkich, ale zaskakujących i ciekawych opowiadaniach starożytnej Grecji. To tam też powstawały pierwsze zbiory nowel, jak choćby  niestety nie zachowany do dziś zbiór utworów Arystyda z Miletu (II/Iw. p.n.e.). Najbardziej rozpoznawalnym pisarzem zajmującym się nowelistyką był Boccacio, renesansowy autor „Dekameronu”, z którego pochodzi najbardziej znana nowela – „Sokół”. W Polsce ożywienie najstarszej z małych form przyniosła dopiero epoka pozytywizmu, a nowele pisali najwybitniejsi jej przedstawiciele: Prus, Konopnicka, Orzeszkowa i Sienkiewicz.

„Sachem” to nowela w pełni mieszcząca się ramach wyznaczających ten gatunek. Przede wszystkim rozpoczyna ją tzw. ekspozycja, czyli wprowadzenie czytelnika w świat przedstawiony, nakreślenie ogólnych realiów opowiadanej historii. „Sachem” otwiera opis miasta Antylopy, geneza jego powstania oraz zasygnalizowanie głównego wątku. Narrator przybliża etapy rozrastania się miasteczka,...

Podobne wypracowania