Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Daniel Naborowski „Krótkość żywota” - środki stylistyczne i ich funkcja w wierszu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Naborowskiego porusza problem kruchości oraz przemijalności życia ludzkiego. Poeta uważa człowieczą egzystencję za marną, nic nie znaczącą. Każdemu z nas przyjdzie kiedyś umrzeć, a i w czasie życia zaznajemy wielu niepowodzeń. Warto przeanalizować środki stylistyczne, które użył twórca, by ukazać omawiany problem.

W całym utworze zauważamy apostrofy, czyli zwroty bezpośrednie. Podmiot liryczny przemawia do nas, czytelników. Taki chwyt zwiększa autentyzm wypowiedzi, a między nadawcą i odbiorcą rodzi się nić porozumienia. To niezwykle ważne, że osoba mówiąca w wierszu zwraca się do kogoś konkretnego: „Byłeś ty sam”, „Kiedy ty myślisz”. Wiemy jednak, że „ty” oznacza czytelnika, a więc każdego człowieka, który w danym momencie czyta ten utwór.

Bardzo ważnym zastosowanym środkiem artystycznych jest uosobienie czasu. Podmiot liryczny stwierdza iż „godzina za godziną chodzi”, co oznacza nieustanny upływ czasu. Nasze życie nie trwa wiecznie, zegar bytu nie stoi nieruchomo. Poprzez nadanie czasowi cech ludzkich, lepiej możemy zrozumieć jego przemijalność. Z czasem jest zupełnie tak samo jak z człowiekiem. On też ma gdzieś swój początek i koniec. Ważne dla tego wiersza...

Podobne wypracowania